Психологічна підготовка до ЗНО

Важливою є роль батьків у психологічній підготовці до ЗНО. Батьки – це найрідніші люди для кожного учня і тому їхня підтримка є необхідною та важливою.
Психологічна допомога абітурієнтам під час зовнішнього незалежного оцінювання передбачає, перш за все, профілактику стресів та налаштування психічної сфери учня до процедури тестування. Найбільшою проблемою в ситуації тестування стає наше хвилювання. Гормон, який виділяється, коли людина відчуває страх, тривогу, впливає на продуктивність функціонування пам’яті та мисленевих процесів. Надмірна кількість гормону страху в організмі, може бути причиною того, що деякі учні на іспитах цілковито забувають вивчений матеріал. Будь-який іспит для учня завжди є певною мірою стресовою ситуацією.
ЗНО – це всього лише один з критеріїв оцінки знання з конкретної дисципліни.  І треба розглядати його як можливість продемонструвати свої знання.
Також можна навчити підлітка справлятися з різними завданнями, створивши у нього установку: «Ти можеш це зробити!». Існують слова, які особливо підтримують дітей, наприклад: «Знаючи тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш це дуже добре» тощо. Підтримувати можна також за допомогою дотиків, сумісних дій тощо.
Коли ж розпочинати підготовку до ЗНО? Починати розширювати свій кругозір і впритул готуватися до ЗНО і вступним вчителі рекомендують за півроку-рік до іспитів, а не в останній тиждень. Готуватися можна як самому вдома, так і з репетитором. Важливо інше: щоб підготовка була продуктивною, вона повинна проходити в певній обстановці. А для цього потрібне дотримання деяких важливих правил.
 
Психологічні підказки батькам:
 
Забезпечте вдома зручне місце для занять і слідкуйте, щоб дитині ніхто не заважав готуватись до ЗНО.
 
Не підвищуйте тривожність дитини напередодні ЗНО, бо це негативно позначиться на результатах тестування.
 
Ви можете допомогти своїй дитині в складний період підготовки та складання ЗНО. Розумінням і підтримкою, любов’ю і вірою в її сили.
 
Зверніть увагу на харчування дитини. Подбайте, щоб вдома була поживна і різноманітна їжа, що забезпечить збалансований комплекс вітамінів.
Не залякуйте дитину ЗНО, і не згадуйте про нього в негативному сенсі. Сформуйте в дитини спокійне ставлення до процедури тестування.
 
Важливо вміти правильно розподіляти час. Складіть план занять і чітко визначте, що саме сьогодні буде вивчатися. Не відбуватися загальною фразою: «А позаймаюся-ка я трошки …» Виберіть конкретні розділи і теми.
 
Роботу обов’язково треба чергувати з відпочинком. – Після, скажімо, години занять потрібно обов’язково перепочити, хоча б 15 хвилин. У цей час краще зайняти школяра сторонніми справами – змусити помити посуд, прийняти душ, розім’ятися. Але кожен день у дитини має бути і свій особистий час для власних справ і спілкування з друзями».
 
У вихідний день влаштуйте дитині в дома пробне ЗНО. Наприклад, візьміть один з варіантів ЗНО з математики. Домовтеся, що в дитини буде 3 чи 4 години, посадіть її за стіл, вільний від сторонніх предметів, відрахуйте час і оголосіть про початок «екзамену». Прослідкуйте, щоб дитину не відволікали телефон чи родичі. Потім перевірте завдання, обговоріть та виправте помилки, з`ясуйте, чому вони виникли.
 
Не змушуйте дитину вчити предмет так, як це здається кращим для вас. У кожного – своя методика запам`ятовування. Якщо школяреві наука краще дається вночі, хай займається. Але тоді не треба будити його дуже рано.
 
Увечері, напередодні іспиту переважно зайнятися будь-яким заспокійливим і відволікаючим справою – вийти на прогулянку для «розвантаження мозку”, подивитися якусь комедію або гумористичну передачу. Науково доведено, що сміх не тільки знімає стрес та покращує апетит, але й активізує працездатність і кмітливість.
 
Прокинутися вранці в день іспиту допоможуть легка зарядка, душ. Не рекомендується щільно снідати – повний шлунок буде тільки відволікати від потрібних думок. Ідеальний сніданок – легкий салат, мюслі, фрукти, мінеральна вода.
 
 
Поради школярам:
 
Позбутися хвилювання у перші хвилини тестування допоможе глибоке дихання: починаємо з правильних думок (постаратися переключити свої думки),  зробіть вдих, потім повільний видих, уявляючи при цьому, що вдихаєте цілющий кисень, енергію, а видихаєте хвилювання, невпевненість. Щоб позбутися хвилювання перед іспитом, слід за 10 хвилин до його початку взяти аркуш паперу та написати на ньому всі переживання, зумовлені майбутнім випробуванням.
 
Зняти нервове напруження, допоможуть: Спортивні заняття. Контрастний душ. Прибирання. Зжимання паперу. Спів. Танці. Прогулянка по лісу.
 
Запорукою підтримання інтелектуальної форми є гарна фізична форма.
 
Озирніться в кабінеті, де буде проходити іспит, «познайомтеся» зі своїм робочим місцем. На початку тестування організатори та спостерігачі повідомлять всю важливу інформацію, що стосується оформлення бланків (як заповнювати, якими буквами писати). Від того, як ви запам’ятаєте всі ці правила і будете уважні, залежить ваша оцінка.
 
Не переживайте, якщо вам щось незрозуміло – починайте з легких завдань, і в міру виконання, складні завдання стануть зрозумілими. Якщо з’явилося відчуття, що вам важко зосередитися, не лякайтеся – у кожного буває спад в роботі.

Поділитися